System uzupełniania włosów w przeciwieństwie do peruki jest niewykrywalny – wygląda jak “własne” włosy i integruje się z nimi, a dzięki osadzeniu ich na specjalnej mikroskórze, jest też nieodczuwalny podczas noszenia. Peruka a system włosów – co jeszcze je różni?
Czym właściwie jest system uzupełniania włosów i czym różni się od peruki, tupetu lub treski? Wiele osób dowiadując się o alternatywnej metodzie leczenia łysienia z wykorzystaniem systemu włosów, zadaje sobie właśnie takie pytanie. Czy to po prostu peruka lub tupet, które zyskały nową, bardziej atrakcyjną i zachęcającą nazwę?
Peruka, tupet i treska
Pojęcia peruka, tupet i treska mają negatywny wydźwięk. Wynika to przede wszystkim z wieloletniej niedoskonałości tych rozwiązań. Niekomfortowe peruki i tupety o sztucznym, nienaturalnym wyglądzie, kojarzą nam się bardziej z historią i teatrem, niż z codziennym życiem. Już samo słowo tupet ma negatywny wydźwięk i poza rozwiązaniem maskującym łysienie oznacza też “zuchwałość, dużą śmiałość, nadmierną pewność siebie, zachowanie na granicy bezczelności.” Kojarzy się z nienaturalnymi, źle dopasowanymi tupecikami starszych mężczyzn, które stały się tematem dowcipów.
Nowoczesne systemy uzupełniania włosów odcinają się od powyższych definicji z dwóch powodów:
- Różnią się zastosowanymi technologiami, które aktualnie są na tyle zaawansowane, że system włosów jest niezauważalny nawet z bardzo bliskiej odległości, a jego noszenie jest nieodczuwalne i w pełni komfortowe. System włosów traktuje się tak, jak własne włosy – można w nim pływać, uprawiać dowolny sport, spać i myć się.
- Negatywny wydźwięk wyżej omówionych pojęć jest tak silnie zakorzeniony w kulturze, że ciężko byłoby przekonać kogokolwiek o tym, że taki “nowoczesny tupet” to rozwiązanie całkowicie inne od tego, jak ludzie je sobie wyobrażają.
Jeśli posługiwalibyśmy się taką nazwą, to z dużym prawdopodobieństwem już podczas szukania sposobów na łysienie odrzuciłbyś ten pomysł nie zagłębiając się w szczegóły i nie doceniając tego, jak bardzo zmieniła się technologia. Za to pojęcie “system włosów” brzmi na tyle świeżo i neutralnie, że zaciekawi każdego. Marketing? Nie do końca. System włosów to po prostu tak dobre rozwiązanie, że nie zasługuje na porównania ze starymi perukami i tupetami i ciągnięcia za sobą ich całej negatywnej historii.
Wyobraź sobie, że chcesz opowiedzieć komuś o systemach włosów. Peruka? Tupet? Skojarzenia są oczywiste. System włosów? To ciekawe, odpowiedz mi więcej!
Peruka, tupet, treska i system włosów – co różni te pojęcia?
- Peruka – najczęściej przykrywa całą głowę i nie integruje się z własnymi włosami posiadacza. Nie daje poczucia własnych włosów – trzeba ją ściągać na noc i podczas mycia. Nie można w niej pływać lub uprawiać sportu. Zazwyczaj wybiera się gotowy model, który może nie być odpowiednio dopasowany do głowy, a zastosowane w peruce włosy mogą nie dawać poczucia i wyglądu naturalności.
- Tupet – w teorii to rozwiązanie najbliższe systemowi włosów, jednak obecnie taka nazwa najczęściej używana jest w odniesieniu do gotowych produktów, które wykonane są z niskiej jakości włosów naturalnych lub syntetycznych i mogą nie być odpowiednio dobrze dopasowane do głowy posiadacza. Zmniejsza to komfort i sprawia, że takie rozwiązanie nie wygląda naturalnie.
- Treska – pasma włosów, które integrują się z włosami naturalnymi posiadacza. Treski to najczęściej rozwiązania produkowane masowo, które mogą być niedopasowane i niewygodne w noszeniu. Użyte włosy są zwykle niskiej jakości ludzkimi włosami lub włosami syntetycznymi, które mogą dawać nienaturalny wygląd. Popularnym rodzajem treski są przypinane kucyki.
- System włosów – nowoczesne rozwiązanie, w którym naturalne włosy umieszczone są na cienkiej, silikonowej bazie lub siateczce, która nazywana jest mikroskórą. Jest ona całkowicie przeźroczysta (a więc niezauważalna nawet z bardzo małej odległości) i oddychająca, dzięki czemu nie powoduje dyskomfortu i potliwości. Baza do skóry mocowana jest za pomocą specjalnych taśm i kleju, które są odporne na wodę i pot. Silny wiatr, deszcz, noszenie czapki lub kasku, pływanie – system włosów nie wywiera na Tobie żadnych ograniczeń. Możesz w nim spać, kąpać się i żyć aktywnie – tak jak dotychczas.
System włosów jest całkowicie nieodczuwalny podczas noszenia – nie czujesz, jakbyś “miał coś na głowie”. Zastosowana mikroskóra pozwala np. na swobodne drapanie się 🙂
Dzięki odpowiedniej stylizacji przed specjalistę, system włosów idealnie integruje się z Twoimi własnymi włosami (na bokach i z tyłu głowy) – zarówno pod kątem koloru, jak i strzyżenia. Odróżnienie “własnych” włosów od tych, które są częścią systemu nie jest możliwe.
Peruka a system włosów – podsumowanie
Peruka i system włosów to dwa różne rozwiązania, które różnią się przede wszystkim konstrukcją i sposobem użytkowania. Systemy włosów teoretycznie moglibyśmy zakwalifikować jako odmiana treski lub tupetu, ale w rzeczywistości określenia system włosów (ang. hair system) używa się w przypadku najbardziej nowoczesnych, najlepszych i kompleksowych rozwiązań, które można dostosować do indywidualnych potrzeb użytkownika. Obejmują one dobór mikroskóry (bazy) o odpowiedniej grubości, przygotowanie systemu o odpowiednim kształcie dopasowanym do budowy głowy, a także wybór najlepiej pasującego rodzaju, gęstości i odcienia włosów.
System włosów to profesjonalne rozwiązanie, natomiast tupety i treski kojarzą się obecnie przede wszystkim z gotowymi produktami niskiej jakości i niewiadomego pochodzenia.
Chcesz zobaczyć efekty zastosowania systemu uzupełniania włosów u naszych klientów? Odwiedź nasz profil na Instagramie. A jeśli masz dodatkowe pytania, to umów się na bezpłatną konsultację telefoniczną – z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania.