Jaka jest żywotność systemu włosów i od czego zależy to, jak długo będziesz mógł z niego korzystać? Czym objawia się zużycie? Co zrobić, aby przedłużyć trwałość systemu włosów? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.
W tekście “System włosów. Co to jest niechirurgiczne uzupełnianie włosów?” szczegółowo wyjaśniliśmy co to jest system włosów, jak jest zbudowany i jak w praktyce wygląda korzystanie z tej alternatywnej metody leczenia łysienia. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji się z nim zapoznać, to zachęcamy do nadrobienia zaległości.
Na samym początku przypomnijmy – system włosów co jakiś czas trzeba ściągać z głowy i zakładać ponownie, aby:
- oczyścić skórę głowy, która w naturalny sposób przetłuszcza się, poci się i gromadzi zabrudzenia;
- wymienić taśmy mocujące i klej, których działanie z czasem słabnie;
- umyć system włosów. Pamiętaj, że składa się on z naturalnych włosów, które również wymagają mycia i pielęgnacji.
“Co jakiś czas” i “z czasem” to informacje, którymi z pewnością nie czujesz się usatysfakcjonowany. Niestety, ale nie da się tu podać konkretnego czasu, ponieważ jest on uzależniony od właściwości skóry konkretnej osoby. U niektórych przetłuszcza się ona bardzo szybko, u innych wolniej. Znaczenie ma też styl życia – aktywność fizyczna zwiększa potliwość, co może wpłynąć na konieczność częstszego mycia skóry oraz wymiany taśm. Z kolei częsty kontakt systemu z wodą podczas pływania również może skrócić żywotność elementów mocujących.
Czyszczenie skóry głowy, mycie systemu włosów i wymiana taśm mocujących to zabiegi, które należy wykonywać regularnie. W tym artykule skupimy się jednak na trwałości systemu jako konstrukcji, czyli na tym, jaka jest jego żywotność i po jakim czasie konieczny będzie zakup nowego rozwiązania.
System włosów – na ile wystarcza?
System włosów nie jest produktem “na całe życie” i zużywa się. Wynika to przede wszystkim z tego, że naturalne włosy wszczepione w bazę nazywaną mikroskórą – podobnie jak “własne” włosy również u osób niedotkniętych problemem łysienia – ulegają niszczeniu, w konsekwencji – wypadaniu. Oczywiście nie dzieje się to z dnia na dzień. Im lepsza pielęgnacja i dbałość o system włosów, tym proces przerzedzania się systemu zachodzi wolniej. Nie da się jednak wyeliminować go całkowicie, ponieważ wynika on z właściwości włosów – rozczesywanie, stylizacja, ocieranie się włosów o poduszkę podczas snu, osłabiająca się ich struktura, łamanie się i wiele innych czynników wpływa na ich wypadanie.
Na trwałość systemu włosów ma wpływ również grubość zastosowanej mikroskóry, czyli bazy, do której mocowane są włosy. W tym przypadku można kierować się prostą zasadą – im cieńsza mikroskóra i bardziej naturalny efekt linii włosów, tym krótsza jest żywotność takiego systemu. Dlaczego? Bo cieńszy materiał sprawia, że włosy osadzone są w bazie płycej, przez co są delikatniejsze i bardziej narażone na wypadanie. Doświadczenia klientów Hairline pokazują, że systemy włosów na cienkie i delikatnej mikroskórze wystarczają na około pół roku. Za to trwałość systemu zbudowanego na grubszej bazie może wynosić nawet kilka lat.
Jak widzisz różnice w trwałości poszczególnych rozwiązań mogą być bardzo duże, dlatego zachęcamy do umówienia się na wizytę i sprawdzenia, jak w rzeczywistości wyglądają systemy włosów o różnej grubości. Grubsza mikroskóra wcale nie oznacza, że system włosów będzie zauważalny przez osoby stojące obok Ciebie. Różnice zazwyczaj polegają na detalach i przykładowo systemy włosów na najcieńszej mikroskórze są często wykorzystywane przez aktorów, dziennikarzy lub modeli, którym zależy na naturalnym wyglądzie linii włosów nawet przy największych zbliżeniach aparatu lub kamery.
Kolor włosów a trwałość systemu uzupełniania włosów
Na żywotność systemu włosów wpływ ma też rodzaj zastosowanych włosów i fryzura, którą chcemy uzyskać. Ciemniejsze kolory i proste fryzury wymagają mniej obróbki, podczas gdy jaśniejsze kolory i kręcone włosy mogą wpłynąć na większe “zużywanie się” włosów.
Zarówno w przypadku ciemnych, jak i jasnych włosów zużyciu ulega też ich kolor. Niestety, ale martwe włosy (z których składa się system włosów) nie mają kontaktu z wytwarzanym przez skórę sebum, które natłuszcza je, odżywia i chroni m.in. przed negatywnym działaniem promieniowania słonecznego UV. Skutkiem ekspozycji włosów na silne nasłonecznienie jest blaknięcie koloru – jasne, blond włosy stają się bardziej żółte, a ciemne uzyskują przebarwienia wpadające w pomarańcz. Im więcej przebywamy na słońcu, tym odcień włosów będzie zmieniał się szybciej. Na szczęście jest to problem, z którym można sobie poradzić bez konieczności wymiany systemu na nowy, ponieważ system włosów można farbować w taki sam sposób jak własne włosy. Przy odrobinie wprawy można zrobić to samodzielnie, lub skorzystać z usług specjalisty.
Kiedy trzeba wymienić system włosów na nowy?
Codzienna pielęgnacja i obserwacja włosów pomoże Ci zorientować się odpowiednio wcześnie, że być może za kilka miesięcy konieczny będzie zakup nowego systemu włosów. Z czasem stan włosów będzie się pogarszał, co z pewnością odczujesz podczas stylizacji i ostatecznego wyglądu fryzury. Włosy mogą zacząć się strzępić, stracą blask i staną się suche mimo stosowania odżywki. Możesz zaobserwować też coraz częstsze wypadanie pojedynczych włosów i – co za tym idzie – przerzedzanie się fryzury. W skrócie – będziesz czuł, że włosy nie wyglądają już tak dobrze jak na początku. Zużywanie się systemu włosów to proces stopniowy, dlatego bez obaw – z dnia na dzień nie okaże się, że potrzebujesz nowego.
Jak przedłużyć trwałość systemu włosów?
Jak już wcześniej wspominaliśmy – odpowiednia pielęgnacja i dbałość o system włosów mają kluczowy wpływ na jego trwałość. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na to, co konkretnie należy zrobić:
- Stosowanie odżywki to podstawa. Nawilżone włosy, to zdrowe włosy. Zewnętrzne kosmetyki to jedyny sposób, aby włosy osadzone na mikroskórze otrzymały niezbędne składniki odżywcze, więc nigdy o tym nie zapominaj.
- Korzystaj z polecanych szczotek do włosów. Niektóre szczotki nieskutecznie rozczesują włosy i szarpią je, co prowadzi do ich wypadania.
- Myj i rozczesuj włosy w odpowiedni sposób. Mycie włosów powinno przypominać ich głaskanie. Nanieś szampon i przesuwaj rękę po włosach od gniazda (miejsce, z którego włosy rozchodzą się), aż do końcówek. W podobny sposób je rozczesuj.
- Spanie na jedwabnej podszewce lub w czepku do spania może zmniejszyć tarcie, które powoduje strzępienie, plątanie, a co za tym idzie – wypadanie włosów z systemu.
- Noszenie czapki w najbardziej słoneczne dni zwiększy trwałość koloru. Na plażę zdecydowanie warto zabrać ze sobą czapkę, ponieważ wielogodzinne przebywanie w dużym nasłonecznieniu może przyspieszyć blaknięcie koloru włosów.
- Stosuj kosmetyki zalecane dla systemów włosów. Ich formuła została przygotowana z uwzględnieniem właściwości włosów umieszczonych na mikroskórze. Niezbędne środki pielęgnacyjne renomowanych producentów znajdziesz w naszym sklepie internetowym.
- Zainwestuj w dobrej jakości system włosów. Podobnie jak z każdym innym produktem, również w przypadku systemów włosów, na rynku dostępne są lepsze i gorsze rozwiązania. Warto wybrać rozwiązania firm wyspecjalizowanych wyłącznie w tej metodzie niechirurgicznego uzupełniania włosów. Przykładowo, Hairline to firma, która zajmuje się wyłącznie systemami włosów. Nie jesteśmy dużą kliniką, dla której jest to tylko jeden z wielu produktów w ofercie. Co więcej, jej właścicielem jest osoba, która sama od wielu lat korzysta z tego rozwiązania.
Masz dodatkowe pytania dotyczące systemów włosów? Sprawdź naszą ofertę i zapoznaj się z innymi artykułami, które opublikowaliśmy na naszym blogu.